Boşaltım Sistemi

Boşaltım sistem büyük bir filtre gibidir, çünkü aşırı sıvıyı ve kullanılamaz maddeleri kan dolaşımından uzaklaştırır. Bu sıvı atık ürün vücuttan idrar şeklinde süzülür.

Boşaltım Sistemi

Boşaltım sistem büyük bir filtre gibidir, çünkü aşırı sıvıyı ve kullanılamaz maddeleri kan dolaşımından uzaklaştırır. Bu sıvı atık ürün vücuttan idrar şeklinde süzülür. Böbrekler, mesanede depolandıktan hemen sonra çıkan idrarı üretir. Boşaltım sistemin temel amacı, asit ve baz ile vücuttaki su ve tuz arasındaki dengeyi korumaktır. Boşaltımda da rol oynayan başka bir organ üretradır, ancak böbrekler en önemlileridir.
 
Yumruk büyüklüğünde iki büyük barbunya fasulyesi düşünün. Şimdi bu fasulyeleri bir doku ve yağ tabakasıyla kaplı ve belinizin üzerinde bulunan bir hayal edin. Belin üstünde ve gövdenin arkasına doğru. Göğüs kafesi bu organları fiziksel hasardan korur. Sağlıklı bir diyet, iç hasardan korunmalarına yardımcı olabilir. Böbrek hasarı zamanla olur. Bazen, herhangi bir problemi daha sonra hayatta görmek zor olabilir. Böbrek hasarının bir nedeni ağır alkol tüketimidir.